100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Bolest žaludku - nejčastější příčiny a léčba

S podrážděním a bolestí žaludku se tu a tam potýká většina z nás. I když obvykle odezní během pár dní, jedná se o nepříjemný problém, který bychom neměli podceňovat.

Když tělo volá o pomoc

Bolest žaludku, tedy střední až levé části nadbřišku, zpravidla doprovází nevolnost, tlak, zvracení, průjem, křeče a pálení žáhy. Tyto nepříjemné stavy vyvolává hlavně stres (viz článek Jak překonat stres), nevhodná strava nebo zánět.

Žaludeční obtíže neznačí vždy jen onemocnění tohoto orgánu. Tělo jimi může ohlašovat nemoc jiné části těla. Typicky se objevují při zánětu slepého střeva, onemocnění jater, pankreatitidy neboli zánětu slinivky břišní či při gynekologických potížích. Vzhledem k obtížnosti určení správné diagnózy laikem je vždy lépe konzultovat zažívací problémy s praktickým lékařem.

Nejčastější příčiny

Oslabení a onemocnění žaludku pramení povětšinou z těchto důvodů:

  1. nevhodné stravovací návyky, tj. přejídání či hladovění, hltání a nedostatečné rozmělnění jídla, nepravidelný režim, nevhodné kombinace potravin, nadbytek tuků, cukrů a polotovarů ve stravě, konzumace nekvalitních nebo dokonce zkažených potravin
  2. častá konzumace alkoholu, jakož i kávy a kofeinových nápojů
  3. kouření
  4. stres (tzv. žaludeční neuróza)
  5. dlouhodobé nebo nadměrné užívání léků
  6. potravinové alergie (např. intolerance laktózy)
  7. vážná onemocnění typu rakovina, Crohnova choroba nebo celiakie

 

Faktory a) až f) přispívají ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv a následnému překyselení. Nadbytek trávicích šťáv způsobuje narušení povrchu žaludeční stěny, jež vede k tvorbě žaludečních vředů. Překyselení vyvolává zánět neboli gastritidu.

 

Jak léčit bolest žaludku

  1. Prvním krokem k úlevě od bolavého žaludku je zavedení klidového a dietního režimu. Psychosomatika je mocná. Někdo nám leží v žaludku, neumíme něco strávit, a nemoc je tu. Bolesti žaludku často vymizí samy od sebe, když se psychicky vypořádáme s tím, co nás stresuje a rozčiluje (více v článku Duchovní příčiny nemocí). Vhodný stravovací režim založený na čerstvých a kvalitních potravinách, sníženém příjmu tuků a cukrů, pravidelnosti a pestrosti přispěje k celkové vitalitě organismu.

  2. Bolavý žaludek zklidní a zharmonizují bylinné čaje. Proti nevolnosti se dobře uplatní máta či heřmánek. Podráždění zmírní hořké tóny pampelišky a hořce. Překyselení zneutralizuje světlík nebo hřebíček. Od bolestí uleví též odvar z fenyklu, anýzu a kmínu. Ideálním řešením je Žaludečník, čajová bylinná směs, která na potíže se žaludkem působí komplexně a přispívá k celkovému zklidnění. Koupíte jej zde.
  3. Od bolavého žaludku dále pomohou teplé obklady, sprcha či koupel. Neváhejte vyzkoušet energetickou svíci Trávení, která bolavé místo nejen příjemně prohřeje, ale dodá tělu i potřebnou energii pro zotavení. Svící koupíte zde.
  4. Podrážděný žaludek je samozřejmě možné léčit též medikamentózně. Nabízí se prostředky k tišení bolesti, zmírnění nevolnosti i úlevě od nadýmání. Jakékoliv užívání léků konzultujte vždy s lékařem.