100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Bolestivá menstruace - 5 zaručených tipů, jak si s ní poradit

Bolestivá menstruace trápí až polovinu žen v reprodukčním věku. Řada z nich své potíže podceňuje, spoléhá na volně prodejná analgetika, a daný problém neřeší. Chcete-li vědět, co se v těle odehrává a jak si od bolesti šetrně ulevit, přečtěte si následující článek.

Když se perioda rovná bolest

Bolestivá menstruace neboli dysmenorea se projevuje tlakem a bolestmi v podbřišku, křečemi, nevolností, únavou, bolestmi hlavy, průjmem a nadýmáním. Nastupuje zpravidla den až dva před začátkem periody a může trvat po celou dobu krvácení.

Zdrojem krvácení je tzv. endometrium, výstelka dělohy, do níž se při oplodnění zahnízdí vajíčko. Pokud k oplodnění nedojde, endometrium se v první den menstruace začne odlupovat a spolu s menstruační krví odchází z těla ven otvorem v děložním čípku (Výstelka průběžně dorůstá a do začátku další menstruace se zcela obnoví.). Kanálek, kudy výstelka odchází, se během periody mírně rozšiřuje. To může vyvolat bolest.

Jak si s bolestivou menstruací poradit?

  1. Dbejte na vyváženou stravu s dostatečným podílem potravin bohatých na hořčík, jenž reguluje svalovou a nervovou činnost a zmírňuje pocity vyčerpání.
  2. Vyzkoušejte sílu bylinek. Doporučujeme osvěžující čajovou směs Menstruačník, která harmonizuje menstruační cyklus a přispívá k psychické pohodě. Koupíte ji zde.
  3. Dopřejte si teplou koupel s přídavkem esenciálního oleje Cypřiš. Teplá vody rozšíří cévy, zvýší průtok krve, a uleví tak od bolesti. Cypřišový olej zenergizuje vaše tělo a přispěje ke klidnému průběhu menstruace. Koupíte jej zde.
  4. Vyhýbejte se alkoholu, kofeinu a nikotinu. Narušují průběh menstruace a zhoršují její projevy.
  5. Zařaďte dechová cvičení a pravidelný pohyb. Skvěle pomáhají jóga, cviky na posílení pánevního dna a břišní tance.

Dva typy obtíží

Bolestivá menstruace postihuje nejčastěji adolescentní dívky a mladé ženy. Příčinou obtíží je obvykle tzv. primární dysmenorea. Ta je dána hormonálními vlivy, respektive kolísáním hladiny pohlavních hormonů, a pevným stažením děložní svaloviny. Z těchto důvodů ji mnoho žen řeší užíváním hormonální antikoncepce, případně analgetik. Primární dysmenorea mizí po prvním porodu, kdy ženské tělo plně hormonálně dozrává, a děložní svalstvo se uvolní.

Bolestivé prožívání menstruace může mít i psychosomatický původ. Na vině bývá stres nebo špatný vzor ze strany matky, která dceru včas nepřipraví na proces dospívání a tělesné změny s ním spojené. Pokud navíc sama matka periodu ztěžka zvládá, může v dceři podnítit obavystrach.

Bolest při menstruaci bývá též symptomem různých onemocnění. Zde hovoříme o tzv. sekundární dysmenoree. Postihuje zejména ženy nad třicet let. Přichází náhle, nesouvisí s periodou a nezřídka se vyznačuje silným krvácením. Příčinou obtíží bývají myomy (nezhoubné nádory), polypy (výrůstky na sliznici), záněty vnitřních gynekologických orgánů, ale i rakovina.

Sekundární dysmenoreu vyvolává mimo jiné endometrióza. Tato závažná choroba se projevuje výskytem ostrůvků děložní sliznice mimo oblast dělohy (např. na vejcovodech, na střevní stěně, v plicích, na močovém měchýři aj.). V době menstruace reagují buňky endometria na hladiny pohlavních hormonů, krvácejí a způsobují chronické záněty.