Jak se zbavit bolesti, pálení či hlenů v krku

Bolest v krku nás může zaskočit kdykoliv během roku. Jedná se o častý problém, se kterým se potýkají všechny věkové kategorie. Nejčastější příčinou bolesti je zánět a nepříjemné pocity v krku jsou pouze součástí větší skupiny symptomů, jimiž tělo na infekci upozorňuje.
Bolest v krku jako příznak jiného onemocnění
K bolesti, škrábání a pálení v krku dochází v důsledku podráždění sliznice. Na vině bývá zpravidla virová či bakteriální infekce nebo alergie. Tělo se zánětem brání vůči patogenům. Potíže s polykáním a podrážděný krk mohou souviset též s mechanickým poraněním tkáně nebo kouřem a prachem v ovzduší. Bolest v krku bývá dále příznakem refluxu jícnu (tj. pálení žáhy), zvětšené štítné žlázy a v okrajových případech i rakoviny hltanu a jícnu.
V krku jako v ohni
Pocity pálení v oblasti krku jsou typické pro reflux jícnu. Jedná se o onemocnění, při němž kyselé trávicí šťávy z žaludku pronikají do jícnu. Mezi další výrazné spouštěče pálivé bolesti v krku se řadí chronický zánět jícnu vyvolaný častou konzumací alkoholu, kouření, vysychání sliznice v důsledku suchého vzduchu a konzumace příliš kyselých a kořeněných pokrmů.
Od podráždění k zahlenění
Bolavý krk v mnoha případech doprovází potíže se zahleněním. Funkcí hlenu je zvlhčovat a chránit sliznici dýchacího ústrojí před vlivem cizorodých látek. Při onemocnění a při výskytu nečistot a alergenů v ovzduší dochází k výraznému podráždění sliznice, jejíž reakcí je zvýšená tvorba hlenu. Tak může dojít až k nepříjemnému zahlenění.
Jak na bolest a zahlenění – prevence a léčba
- Dbejte na prevenci. Udržujte se v dobré kondici, otužujte se (viz Jak správně začít s otužováním) a konzumujte zdravou a nutričně vyváženou stravu s dostatkem vitamínu C, jenž napomáhá posilovat celkovou imunitu. Před doplňky stravy dejte přednost přírodním zdrojům jako černý rybíz, citrusy, rakytník či šípek.
- Při onemocnění si dopřejte klidový režim. Důležitý je dostatek tekutin a nedráždivá strava. Vedle čisté vody doporučujeme bylinné zdravotní čaje. Směs Krčník zchladí a zklidní podrážděné sliznice a uleví dýchacím cestám. Koupíte jej zde.
- Vyzkoušejte Priessnitzův obklad. Namočte kus látky do studené vody, přiložte na krk, překryjte igelitem a krk převažte suchou plenou nebo šátkem. Když obklad zteplá, vyměňte jej.
- Nebojte se babských rad. V případě mírných obtíží, lze bolavý krk úspěšně vyhojit pomocí lidového léčitelství. Jako přírodní antiseptikum skvěle působí česnek. Od bolesti uleví cibulová šťáva s medem a jitrocelový sirup. Ke kloktání se doporučuje odvar ze šalvěje nebo heřmánku.
- Skoncujte se zahleněním. Nejvíce pomáhají teplo a vlhko. Překryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru nad umyvadlem nebo nad hrncem s horkou vodou. Žvýkejte plátky čerstvého zázvoru, případně užívejte léky na podporu vykašlávání. Popíjejte lipový a zázvorový čaj a z pitného režimu vylučte nápoje obsahující kofein. Zbytečně by vás dehydratovaly. Omezte sladké a tučné pokrmy a jako prevenci před zahleněním pijte čistou vodu s trochou jablečného octa. Předchází zvýšené tvorbě hlenů tím, že napomáhá organismu udržovat zdravé vnitřní pH.
- Podpořte léčbu pomocí energetické svíce Krk, jejíž vibrační síla přináší úlevu od nepříjemných pocitů v hrdle.
- Obraťte se na lékárnu. V dnešní době je na trhu bezpočet pastilek, kloktadel a sprejů, které vám přinesou rychlou úlevu od akutní bolesti.
- Vážnější a vleklé potíže konzultujte vždy s lékařem. Dlouhodobé problémy s polykáním a příjmem stravy a tekutin mohou být i život ohrožující.