100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Jak se zbavit bolesti, pálení či hlenů v krku

Bolest v krku nás může zaskočit kdykoliv během roku. Jedná se o častý problém, se kterým se potýkají všechny věkové kategorie. Nejčastější příčinou bolesti je zánět a nepříjemné pocity v krku jsou pouze součástí větší skupiny symptomů, jimiž tělo na infekci upozorňuje. 

Bolest v krku jako příznak jiného onemocnění

K bolesti, škrábání a pálení v krku dochází v důsledku podráždění sliznice. Na vině bývá zpravidla virová či bakteriální infekce nebo alergie. Tělo se zánětem brání vůči patogenům. Potíže s polykáním a podrážděný krk mohou souviset též s mechanickým poraněním tkáně nebo kouřem a prachem v ovzduší. Bolest v krku bývá dále příznakem refluxu jícnu (tj. pálení žáhy), zvětšené štítné žlázy a v okrajových případech i rakoviny hltanu a jícnu.
 

V krku jako v ohni

Pocity pálení v oblasti krku jsou typické pro reflux jícnu. Jedná se o onemocnění, při němž kyselé trávicí šťávy z žaludku pronikají do jícnu. Mezi další výrazné spouštěče pálivé bolesti v krku se řadí chronický zánět jícnu vyvolaný častou konzumací alkoholu, kouření, vysychání sliznice v důsledku suchého vzduchu a konzumace příliš kyselých a kořeněných pokrmů.

Od podráždění k zahlenění

Bolavý krk v mnoha případech doprovází potíže se zahleněním. Funkcí hlenu je zvlhčovat a chránit sliznici dýchacího ústrojí před vlivem cizorodých látek. Při onemocnění a při výskytu nečistot a alergenů v ovzduší dochází k výraznému podráždění sliznice, jejíž reakcí je zvýšená tvorba hlenu. Tak může dojít až k nepříjemnému zahlenění.

Jak na bolest a zahlenění – prevence a léčba

  1. Dbejte na prevenci. Udržujte se v dobré kondici, otužujte se (viz Jak správně začít s otužováním) a konzumujte zdravou a nutričně vyváženou stravu s dostatkem vitamínu C, jenž napomáhá posilovat celkovou imunitu. Před doplňky stravy dejte přednost přírodním zdrojům jako černý rybíz, citrusy, rakytník či šípek.

  2. Při onemocnění si dopřejte klidový režim. Důležitý je dostatek tekutin a nedráždivá strava. Vedle čisté vody doporučujeme bylinné zdravotní čaje. Směs Krčník zchladí a zklidní podrážděné sliznice a uleví dýchacím cestám. Koupíte jej zde.
  3. Vyzkoušejte Priessnitzův obklad. Namočte kus látky do studené vody, přiložte na krk, překryjte igelitem a krk převažte suchou plenou nebo šátkem. Když obklad zteplá, vyměňte jej.

  4. Nebojte se babských rad. V případě mírných obtíží, lze bolavý krk úspěšně vyhojit pomocí lidového léčitelství. Jako přírodní antiseptikum skvěle působí česnek. Od bolesti uleví cibulová šťáva s medem a jitrocelový sirup. Ke kloktání se doporučuje odvar ze šalvěje nebo heřmánku.

  5. Skoncujte se zahleněním. Nejvíce pomáhají teplo a vlhko. Překryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru nad umyvadlem nebo nad hrncem s horkou vodou. Žvýkejte plátky čerstvého zázvoru, případně užívejte léky na podporu vykašlávání. Popíjejte lipový a zázvorový čaj a z pitného režimu vylučte nápoje obsahující kofein. Zbytečně by vás dehydratovaly. Omezte sladké a tučné pokrmy a jako prevenci před zahleněním pijte čistou vodu s trochou jablečného octa. Předchází zvýšené tvorbě hlenů tím, že napomáhá organismu udržovat zdravé vnitřní pH.

  6. Podpořte léčbu pomocí energetické svíce Krk, jejíž vibrační síla přináší úlevu od nepříjemných pocitů v hrdle.
  7. Obraťte se na lékárnu. V dnešní době je na trhu bezpočet pastilek, kloktadel a sprejů, které vám přinesou rychlou úlevu od akutní bolesti.

  8. Vážnější a vleklé potíže konzultujte vždy s lékařem. Dlouhodobé problémy s polykáním a příjmem stravy a tekutin mohou být i život ohrožující.