100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Posílení imunity - 10 účinných a odzkoušených rad

Proč posilovat imunitu? Imunitní systém nám slouží jako ochranný štít. Brání nás před vnitřními a vnějšími patogeny a spolu s nervovým a endokrinním systémem reguluje tělesné děje. Na jaře, na podzim a v době zvýšené fyzické či psychické zátěže dochází ale k jeho oslabení. Naše odolnost vůči infekčním onemocněním klesá, zatímco riziko autoimunitních chorob a nádorového bujení vzrůstá. Chceme-li se nemocím vyvarovat, nezbývá než imunitu preventivně podporovat.

Přirozená a získaná

Schopnost odolávat nepříznivým vlivům je do jisté míry vrozena všem živým organismům. Jedná se o evolučně podmíněnou vlastnost nezbytnou pro přežití. I lidská imunita je tak zčásti vrozená. Druhou složkou obranyschopnosti je imunita získaná očkováním nebo proděláním konkrétního onemocnění. Díky tzv. imunologické paměti je naše tělo schopné v případě opětovného kontaktu s patogenem rychle zareagovat a nežádoucí vetřelce zničit.

V obou případech je klíčovým úkolem imunitních buněk umět rozpoznat, čemu se bránit (viry, bakterie, plísně, houby, nádorové buňky) a jaké látky je naopak žádoucí přijmout (živiny, prospěšné střevní bakterie).

Jak imunitu posílit?

Obecně lze říct, že imunitní systém posiluje zdravý životní styl. Tedy komplex zdraví prospěšných aktivit, kterým se věnujeme dlouhodobě. Chcete-li svou imunitu podpořit, inspirujte se našimi radami.

  1. Snažte se eliminovat stres (viz Duchovní příčiny nemocí či Jak překonat stres) a dodržujte pravidelný a dostatečný spánkový režim. Během kvalitního nočního spánku zregenerujete nejen tělo, ale i mysl. Znovunabytá energie je nezbytným předpokladem k tomu, abyste byli s to čelit negativním vlivům.

  2. Hledejte pomoc v přírodě. Využijte sílu bylin a léčivých plodů a posilujte imunitu pomocí zdravotních čajů. Doporučujeme směs Imunitník, jejíž součástí je mimo jiné kořen třapatky nachové neboli echinacey. Imunitu též posílí kustovnice čínská, ženšen, brusinka, rakytník a česnek. Více info o Imunitníku se dozvíte zde.

  1. Konzumujte rozmanitou stravu bohatou na minerály (hlavně selen a zinek) a vitamíny (zejména A, B5, B6, B12, C a D). Omezte příjem cukrů, jenž se negativně odráží na schopnosti bílých krvinek pohlcovat, respektive nepohlcovat, patogenní látky.

  2. Pravidelně do svého jídelníčku zařazujte tzv. probiotika neboli bakterie mléčného kvašení. Příznivě ovlivňují mikroflóru v tlustém střevě, jež je jedním z hlavních orgánů imunitního systému, a napomáhají zde hubit patogenní mikroorganismy. Skvělým zdrojem probiotik je kvašená zelenina, fermentované sójové produkty a zakysané mléčné výrobky.

  3. Užívejte glukany, tj. aktivní polysacharidy hlívy ústřičné. Mají schopnost aktivovat buňky imunitního systému, které pohlcují cizorodé látky.

  4. Zařaďte do svého harmonogramu pravidelné pohybové aktivity na čerstvém vzduchu. V rámci pohybu neopomínejte důležitost intimního života (viz Sexuální magie), jehož frekvence a kvalita se odráží na stavu celého organismu. Je-li váš sexuální apetit v útlumu, pořiďte si šperk s opalitem. Posílí vaše libido, dodá vám energii a přispěje k celkové revitalizaci organismu. Opalitové produkty najdete zde.

  1. Myjte si často ruce a pečujte o tělesnou hygienu. Na druhou stranu nezapomínejte na zlaté pravidlo, že všeho je třeba s mírou a rozumem. Přehnané užívání dezinfekčních prostředků a izolace od běžných vlivů imunitu naopak oslabují.

  2. Obklopujte se lidmi, se kterými se cítíte dobře. Myslete pozitivně, užívejte přítomného okamžiku a odstřihněte se od osob, které vám emocionálně škodí.

  3. Otužujte se (viz Jak správně začít s otužováním).

  4. Choďte na masáže. Bylo zjištěno, že snižují produkci stresových hormonů a podporují vylučování serotoninu a dopaminu, tj. hormonů dobré nálady. Psychická pohoda je jedním z klíčových faktorů pro posílení obranyschopnosti.