100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Praktický návod, jak správně vykuřovat

Vykuřování, tj. pálení rostlin a jejich částí za účelem očisty duše, těla a prostoru, je spjato s všemi etapami lidské historie. Své tradiční místo má v léčitelství, magii a při náboženských obřadech. Vonný kouř dezinfikuje, zbavuje negativních energií, prohlubuje meditace, zmírňuje projevy stresu, zkvalitňuje spánek a odpuzuje obtížný hmyz. Očišťování vonným dýmem lze vnímat jako předchůdce aromaterapie (více v Základy aromaterapie – jak nám může pomoci), neboť prostředky a cíle obou technik jsou obdobné. Vykuřování ale není jen vzpomínkou na minulost. Tato specifická forma užití bylin a dřevin je opět na vzestupu.

Princip vykuřování

Při pálení rostlin správnou technikou vzniká vonný dým s očistnými účinky. Kouř pohltí vše nežádoucí a vyvětráním se vyžene pohlcené zlo ven. Dým z vykuřovadel má schopnost ničit patogenní mikroorganismy, odpuzovat hmyz, zahánět zlé síly a vytvářet prostor pro nové začátky.

Blahodárných účinků vykuřování se využívá v léčitelství. Vzduch prosycený dýmem prochází dýchacími cestami a čistí je. Přes dutinu nosní a čichový nerv přechází látky a energie z vykuřovadel do mozku, kde působí na naši psychiku. Při výměně plynů mezi plícemi a krví, vstupují látky z vonného kouře do krve, a  ovlivňují činnost orgánů.

Jak správně vykuřovat

Pro vykuřování existuje několik tradičních postupů. Tím nejrozšířenějším je v dnešní době pálení na uhlíku:

  1. Zklidněte svou mysl a připomeňte si důvody, které vás přivedly k rituálu vykuřování. Oprostěte se od rušivých vlivů a nikam nespěchejte.

  2. Na nehořlavou podložku umístěte kamennou, keramickou či kovovou kadidelnici.

  3. Pokud je kadidelnice bez mřížky, vysypte ji do tří čtvrtin pískem nebo himalájskou solí. Tím vytvoříte izolační vrstvu, která pohltí vznikající teplo.

  4. Vezměte do kleští/pinzety rychlozápalný uhlík a zespodu jej zapalte. Až přestane jiskřit a kouřit, vložte jej na střed mřížky nebo do středu izolační vrstvy.

  5. Když uhlík zešedne, vsypte na něj špetku vykuřovadla. Začínejte vždy s malým množstvím, postupně můžete dávku dle libosti navýšit.

  6. Dokud uhlík hoří, to jest minimálně po dobu dvaceti minut, je možné vykuřovadlo průběžně dosypávat.

  7. Vonný kouř neinhalujte nikdy přímo. Během hoření nenechávejte kadidelnici bez dozoru. Rozžhavený uhlík uchopte do kleští/pinzety a uhaste jej vhozením do vody.

Vykuřovadla a jejich specifika

Vykuřovadla dělíme na tři druhy: vonné byliny, vzácná dřeva a pryskyřice. Liší se jak účinky, tak druhem vykuřování. Pálení na uhlíku je zvlášť vhodné pro dřeva (cedr, santal …) a pryskyřice (kadidlo, dračí krev, kopál, ...). Bylinám svědčí spíše jemné vykuřování ve vykuřovací pícce, kde se zahřívají nad zapálenou čajovou svíčkou.

Zjednodušenou variantou vykuřování vonných bylin je pálení bylinkových svazečků. Zapalují se přímo a podkládají se talířkem z nehořlavého materiálu, který zachycuje popel. Nejoblíbenější bylinou, která se takto pálí, je bílá šalvěj. Hodí se ale i bazalka posvátná, tymián, rozmarýn, vavřín, myrta, levandule, pelyněk, řebříček a mnohé další. Při vykuřování se řiďte vlastní intuicí a byliny kombinujte dle aktuálních potřeb a nálady.

Pro vykuřování se užívají jak jednodruhová vykuřovadla, tak vykuřovací směsi. Ty se připravují na míru jednotlivým znamením zvěrokruhu nebo se pro léčebné účinky kombinují přísady, jež posilují vybranou část organismu. Do druhé kategorie spadají též vykuřovadla podle čaker.

Následující výčet je pouze nástinem široké palety vykuřovadel a jejich účinků:

  • Bílá šalvěj: Jedna z nejposvátnějších bylin této planety vyniká výrazně kořenitou vůní. Má silně očišťující účinky, vnáší do života radost a optimismus, posiluje rozum a paměť, osvěžuje a otevírá mysl duchovním světům.

  • Dračí krev: Směs pryskyřic exotických stromů zbavuje negativních energií, dezinfikuje a chrání před zlými silami a nemocemi. Posiluje imunitní systém, prohlubuje meditaci a působí jako afrodiziakum.

  • Kafr: Dřevo kafrovníku poskytuje intenzivně mátové vykuřovadlo, které očišťuje, ulevuje od napětí a negativních myšlenek a zvyšuje schopnost koncentrace. Navíc odpuzuje hmyz a přispívá k celkové harmonizaci ducha i prostoru.

  • Makové květy: Sušené květy máku zklidňují mysl a emoce. Přispívají k relaxaci duše i těla, podporují spánek, podněcují věštecké sny a napomáhají rozvíjet duchovní rozměr lidského bytí.