100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Regenerace plic, průdušek a pomoc při zápalu plic

Průdušky a plíce jsou součástí dýchací soustavy. Zajišťují výměnu plynů mezi krví a vzduchem. Zásobení těla kyslíkem a odvod oxid uhličitého z krve ven jsou pro přežití jedince nezbytné. Oslabení dýchacího ústrojí tak znamená ohrožení pro celý systém. Prevence a detoxikace naštěstí dokážou stav plic i průdušek posílit, díky čemuž vzrůstá celková obranyschopnost.

Onemocnění dýchacích cest

Potíže s dechem způsobují akutní i chronické choroby. Nejčastěji se jedná o virové a bakteriální záněty horních cest dýchacích, alergie a v případě chronických potíží o astma a CHOPN (tj. chronickou obstrukční plicní nemoc).

V poslední době se navíc stále častěji hovoří o tzv. postcovidovém syndromu. Ten byl zaznamenám u pacientů, kteří prodělali COVID-19 s těžším průběhem. Příznaky jsou různé, objevují se hlavně kašel, bolest na hrudi, dušnost a časté zadýchávání. Vlivem prodělané infekce mohou na plicích zůstat zánětlivá ložiska a výjimkou není ani plicní fibróza, tedy přestavba plicní tkáně.

Při snížené funkci průdušek a plic do organismu snadno pronikají patogenní látky a v těle se hromadí toxiny. Jedním z projevů dýchacích potíží bývá proto zánět kůže, která je zahlcena odpadními látkami metabolismu.

Pneumonie neboli zápal plic

Pod pojmem pneumonie rozumíme zápal plicní tkáně. Příčinou onemocnění bývá bakteriální (nejčastěji!), virová či mykotická infekce, přítomnost nebezpečných chemických látek v ovzduší, alergie a mechanické poranění. V případě infekce se nemoc šíří kapénkami a je přenosná vzduchem a dotykem. U ostatních spouštěčů pneumonie nakažlivá není.

Mezi hlavní symptomy zápalu plic se řadí kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Výrazně se tak podobá výše zmíněnému postcovidovému syndromu. Zápal plic je život ohrožující, a vyžaduje včasnou lékařskou péči. Domácí léčba, byť sebelepší, by měla být vždy jen podpůrná.

Jak na regeneraci průdušek a plic

  1. Dodržujte zdravý pitný režim založený na příjmu čisté vody a bylinných čajů. Dostatečná hydratace v kombinaci s účinkem léčivých rostlin uleví zanícené sliznici a usnadní vykašlávání hlenů. Pozitivní vliv na stav plicní tkáně a dýchacích cest mají např. plicník, lípa, máta, divizna, černý bez, jitrocel, proskurník, eukalyptus, sléz, zázvor, yzop, lékořice a mateřídouška. Čajová směs Plicník zmírňuje dušnost, zklidňuje podrážděné sliznice a napomáhá od zahlenění.
  2. Naordinujte si očistu střev. Trávicí a dýchací soustavy jsou vývojově provázány. Vznikly z téhož zárodečného listu a vzájemně se po celý život ovlivňují. Omezte proto lepek, laktózu, tuk a cukr. Dbejte na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, vitamínů C, E, D a zinku.

  3. Vyhýbejte se alergenům a dráždivým látkám. Dejte vale výrazným parfémům, sprejům a lakům na vlasy. Vonné svíčky a tyčinky zapalujte jen příležitostně.

  4. Buďte v pohybu. Alespoň třicet minut pohybové aktivity denně by mělo být samozřejmostí. Udržujte vzpřímené držení těla a zaměřte se na kvalitu svého dechu. Doporučujeme pravidelně zařazovat dechová cvičení.

  5. Při zápalu plic přísně dodržujte klidový režim s dostatkem tekutin, hlavně zdravotních čajů, a pestré, ale nedráždivé, stravy. Nekuřte, nekonzumujte alkohol ani jiné omamné látky. Aplikujte zábaly hrudníku, hlavu udržujte ve vyvýšené poloze pomocí podložení. Zaměřte se na podporu celkové imunity. Nejen při zápalu plic dbejte na dostatek kvalitního spánku (Tipy pro zdravý a nerušený spánek) a celkovou psychickou pohodu (viz Stres, deprese, úzkost – uklidnění).