100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Stres, deprese, úzkost - Jak se uklidnit

Dopadá na vás stres? Trýzní vás úzkosti? Trpíte depresemi? Pokud ano, žijete typický život postmoderního člověka. Bohužel, psychické problémy jsou stále běžnější a dopad stresu na naše zdraví čím dál signifikantnější. Naštěstí existují metody, s jejichž pomocí lze tělo i mysl uvést do stavu klidu a harmonie.

Ve stresu bez stresu

Funkce stresu je primárně pozitivní. Jedná se o reakci na zátěž, která nám spuštěním obranných mechanismů pomáhá překonat náročné situace. Stresové reakce naneštěstí odčerpávají velké množství energie a při dlouhodobém trvání vedou k oslabení činnosti orgánových soustav. Se stresem a jeho projevy je možno pracovat pomocí tzv. copingových strategií (duševní hygiena, asertivita, pozitivní myšlení aj.). Více se dočtete ve článku Jak překonat stres.

Od úzkostí k depresi

Úzkost je náhlý stav psychické a fyzické nepohody. Jde o přirozenou reakci organismu, kterou občas prožije každý z nás. Vzniká jako nepřiměřeně silná odezva těla na stres. Nejčastěji si ji spojujeme s krátkodobým prožitkem strachu. Nejedná se přitom o racionální strach z konkrétního zdroje ohrožení. Pramení z našich představ a fobií a v mnoha případech nás přepadá bez zjevné příčiny. Spouštěcím faktorem úzkostí může být například nadměrná fyzická únava.

K základním projevům úzkostných stavů řadíme dále podrážděnost, paniku, bušení srdce, třes, potíže s dechem, pocení či nevolnost. Občasný prožitek úzkostí je takříkajíc normální. Nadměrné a chronické ataky značí však již psychickou poruchu, neurózu.

Dlouhodobý stres může vést k depresím. Ty představují pro organismus ještě větší riziko než neurózy. Jedná se o nemoc, která vyžaduje odbornou pomoc. Mezi její hlavní symptomy patří dlouhotrvající smutek, ztráta motivace a smyslu života, nízké sebevědomí, poruchy koncentrace, únava, oslabená imunita, problémy se spánkem a psychosomatické potíže typu žaludeční neuróza, migréna, bolesti zad atd. Neléčené deprese mohou vygradovat až k sebevraždě.

Cestou uklidnění

Práce se stresem a léčba psychických potíží jsou dlouhodobé procesy. Instantní „léky“ typu alkohol, promiskuita nebo drogy je lépe zcela vyloučit. Jedná se o zdánlivě rychlá řešení, která přináší pouze dlouhodobé komplikace. 

Chcete-li dosáhnout vnitřního klidu, zařaďte do svého života raději následující doporučení.

 

  1. Zklidněte se. Praktikujte dechová cvičení a nevyhýbejte se meditacím. Počáteční chaos myšlenek namísto prázdné a vyrovnané mysli je zcela běžný. Časem se vaše vědomí zklidní. Žijte přítomným okamžikem. Buďte optimističtí a užívejte drobných radostí každého dne. Nepřetěžujte se, nepoměřujte se, žijte v souladu se svou přirozeností.

  2. Kvalitně jezte a pijte. Dopřejte si přísun energie skrze bylinky a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Doporučujeme hořko-sladký bylinný čaj Nervák se šišákem bajkalským, lékořicí či mučenkou a potraviny s vysokým obsahem hořčíku (především listovou zeleninu, obiloviny, mandle, banány a datle). Nervák koupíte zde.
  3. Mějte koníčky. Zaměstnejte mysl aktivitami, které vám přinášejí radost a jejichž prostřednictvím budete realizovat své osobní cíle.

  4. Požádejte o pomoc. Psychické problémy není radno podceňovat. Nelze očekávat, že vymizí samy od sebe. Sdílejte své pocity s nejbližšími a pokud vás stres a s ním spojené zdravotní komplikace omezují v běžném životě, vyhledejte odbornou pomoc.

  5. Udržujte se ve spojení s přírodou. Dbejte na častý pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu. Vnímejte krásu a energii živé i neživé přírody. Napojením se na svět nerostů, rostlin a zvířat znovu naleznete své místo ve vesmíru a pevnou půdu pod nohama.

  6. Hledejte alternativní cesty. Léčba úzkostí a depresí nemusí být založena jen na západní medicíně. Příznivé účinky přináší například akupresura a akupunktura. Další z možností je terapie pomocí zdravotních energetických svící. Energetická svíce Nervy zharmonizuje vaši mysl a pomůže vám zrelaxovat unavené tělo. Více informací o této svící najdete zde.