100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Tipy pro zdravý a nerušený spánek

Zdravý a nerušený spánek je základem pevného zdraví. Osvěžuje mysl, přispívá k celkové regeneraci těla a umožňuje mozku zpracovat události prožitého dne. Kvalitní spánek posiluje imunitní systém, zpomaluje proces stárnutí, podporuje trávení, působí jako prevence před psychickými chorobami a nabíjí organismus novou energií.

 

O spánku obecně

Spánek je nedílnou součástí života. Jedná se o klidovou a relaxační část dne, ve které strávíme zhruba třetinu veškerého času. Jeho průběh a kvalita jsou stejně důležité jako události a prožitky naší probdělé existence, neboť ovlivňuje tělesné i mentální děje.

Nahrazujeme-li spánek kávou, energetickými nápoji nebo jinými životabudiči, okrádáme sami sebe o cenný zdroj energie a zdraví. Uvádí se, že v současné době se plnohodnotného spánku dostává pouze jedné pětině populace. Ostatní lidé trpí spánkovým deficitem, ba mnozí i spánkovými poruchami, jež se spolupodílejí na rozvoji řady civilizačních chorob.

 

Tipy pro zdravou spánkovou hygienu

Klid a správná teplota

Naučte se usínat ve tmě a potichu. Světlo a zvukové podněty (podsvícený display, zapnutá TV, rádio aj.) působí negativně. Zvyšují pravděpodobnost probouzení během noci a narušují proces regenerace. V ideálním případě nechte všechnu elektroniku za dveřmi ložnice.

Teplota místnosti, ve které spíme, by neměla být nižší než 16 a vyšší než 22ºC. Důležité je často větrat a dbát na čistotu prostředí. 

 

Zelená lékárna

Kvalitu spánku lze výrazně ovlivnit pomocí bylinek. Jednou z nejúčinnějších je kozlík lékařský, který krom nespavosti pomáhá i od nervových potíží. Podobné účinky mají meduňka lékařská a třezalka tečkovaná. Oblíbenou bylinkou pro dobrý spánek je od nepaměti heřmánek pravý, jenž působí antistresově a přispívá k celkovému zklidnění. Vedle jednodruhových čajů doporučujeme vyzkoušet bylinnou směs Šlofík s mučenkou, šišákem, šantou, mátou a lékořicí, jež podporuje proces usínání a spánek prohlubuje. Koupíte jej zde

Pravidelný režim

Zdravý spánek podpoří pravidelnost při usínání a vstávání, a to i o víkendu či o dovolené. Již po pár dnech si tělo vytvoří návyk, díky kterému budete usínat rychleji a snáze se probouzet. Potřeba spánku je záležitostí individuální. Velkou roli zde hrají genetické dispozice. U dospělých osob by měl noční spánek trvat asi sedm až devět hodin.

 

Chvála pohybu

Kdo zahálí, špatně spí. Během spánku procházíme několika fázemi, jež se liší hloubkou a ději, které v nich probíhají. Lidé s nízkou fyzickou aktivitou nedosahují dostatečné hloubky tzv. delta fáze, která zásadně přispívá k obnově fyzických sil. Snáze se pak v průběhu noci budí a po probuzení trpí pocitem únavy. Pravidelný pohyb spánek naopak prohlubuje, podporuje obnovu buněk a tkání a posiluje naše kognitivní schopnosti.

 

Nejíst, nepít, nekouřit

Pozdní večeře, sklenka alkoholu nebo hrnek kávy a večerní cigárko jsou téměř zaručeným receptem na nekvalitní spánek, ba i probdělou noc. Zvyšují tep a frekvenci probouzení, vyvolávají neklid a snižují kvalitu REM spánku (z angl. rapid eye movement), v němž se odehrává většina snů. Tato nejhlubší spánková fáze je klíčová pro obnovu psychiky a regeneraci nervové soustavy.

S čistou myslí

Dodržujte pravidlo, že postel je místem pro spánek a milostné aktivity. Nic víc, nic míň. Není to pracovna, není to partnerská poradna, ani jídelna nebo herní koutek. Cokoliv, co máte na srdci a potřebujete řešit, vyřiďte jindy a jinde. Spánek je doba pro zklidnění, urovnání myšlenek a posílení těla. Alespoň hodinu před ulehnutím si dopřejte čas jen pro relaxaci.