100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Bolesti kloubů a kostí jsou frekventovaným problémem. Postihují muže i ženy všech věkových kategorií a stupňují se s přibývajícím věkem. Nejčastěji je vyvolávají artróza, revma a osteoporóza.

Co je to kloub

Kloub je pohyblivé spojení dvou kostí. Skládá se z hlavice a jamky, mezi nimiž se nachází chrupavka. Celý kloub je uzavřen v pouzdře, které zesilují vazy a jež je vyplněno mazem. Ten je jedinou výživou chrupavky, jejímž úkolem je tlumit tření mezi kostmi.

I když nás klouby bolí, je žádoucí udržovat je v pohybu. Jen tak se rozpohybuje kloubní tekutina, jež zvlhčuje a vyživuje ochrannou chrupavku. Přiměřeným cvičením lze pak předcházet dalšímu zhoršení.

 

Bolest z opotřebení

Nadměrným přetěžováním kloubu dochází k jeho poškození. Zasažena bývá hlavně chrupavka, která postupně ubývá, až vymizí docela. Opotřebení kloubu a s ním spojená degenerace chrupavky se označují jako artróza. Postihuje zejména velké klouby (ramena, kyčle, kolena) a třikrát častěji se vyskytuje u žen než u mužů. Artrózu způsobuje vícero faktorů. Mezi nejvýznamnější se řadí jednostranná zátěž v zaměstnání a při sportu, obezita, diabetes a dědičnost.

 

Revmatoidní artritida

Bolest kloubů mívá na svědomí i revma neboli revmatoidní artritida. Na rozdíl od artrózy nevzniká v důsledku nepřiměřené zátěže, ale jako autoimunitní choroba, která způsobuje chronický zánět. Příčina revma není přesně známa. Proto neexistují ani léky ani léčebné postupy, jež by byly s to je zcela vyléčit. Současná západní medicína pouze zmírňuje projevy nemoci a tlumí zánět. Při revmatoidní artritidě dochází k deformaci kloubů, otokům a ztuhlosti v postižené oblasti.

 

Kosti a jejich nemoci

Bolest kostí je příznakem široké skupiny nemocí. Vyloučíme-li zranění včetně zlomeniny, je její příčinou zpravidla osteoporóza, infekce, přetěžování, nedostatečné cévní zásobení, onkologické onemocnění nebo růstová bolest (týká-li se problém dětí a mladistvých). Navíc bývá symptomem některých infekčních chorob (např. chřipky a boreliózy), dny, žloutenky, zánětu šlach a autoimunitních onemocnění jako Crohnova choroba nebo lupus.

Osteoporóza, tj. řídnutí kostní tkáně, postihuje nejvíce ženy po menopauze (dáno hormonálními změnami). K rozvoji této nemoci přispívá nedostatek vitamínu D a vápníku, nízká tělesná hmotnost, kouření a zvýšená konzumace alkoholu. Mezi projevy osteoporózy se vedle bolesti zad a kloubů řadí zakulacení zad, které může vést až vytvoření hrbu, a zvýšená lomivost kostí. Léčba spočívá především v úpravě jídelníčku.

 

Prevence a léčba bolesti kloubů a kostí

  1. Buďte fit. Dbejte na vyváženou stravu s dostatkem vápníku, vitamínu C, vitamínu D a omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. Udržujte si zdravou váhu a každý den se věnujte cvičení s mírnou zátěží nebo alespoň pomalému strečinku.
  2. Užívejte léčivé rostliny. Kostem a kloubům prospěje čaj z měsíčku lékařského. Bolavým místům uleví mast či tinktura z kostivalu lékařského a jírovce maďalu. Od zánětu kloubů pomůže olej z pupalky. Otok sníží obklad ze syrového zeli. Celkovou úlevu pohybovému aparátu přinese čajová směs Kloubník, která podpoří i činnost oběhové a nervové soustavy.

  3. Šetřete se. Těžké věci noste v batohu na zádech, menší předměty berte do obou rukou. Vyhýbejte se jednostrannému pohybu a měňte polohy těla. Od středního věku užívejte doplňky stravy na podporu chrupavek a kostí.

  4. Bolavá místa masírujte. Ideální masážní olej získáte smícháním esenciálního oleje Mateřídouška s kokosovým olejem. Mateřídouška přispívá k dobrému stavu kostí a kloubů, a navíc posiluje imunitní systém. Koupíte ji zde.


  5. Včas vyhledejte lékaře. Pokud potíže přetrvávají a bolest doprovází horečka, otok či nehybnost kloubu, je na čase obrátit se o pomoc k lékaři. Ten nasadí potřebné léky a doporučí vhodnou fyzioterapii. V nabídce jsou mimo jiné hydrokinezioterapie (cvičení ve vodě s odlehčením), hydroterapie ve vířivkách, elektroléčba nebo ultrazvuk.