100% spokojených zákazníků. Recenze obchodu ZDE. Doručení do 1-2 dnů!

Základy aromaterapie – jak nám může pomoci

Aromaterapie je jedním ze směrů přírodního lékařství. V kombinaci s metodami moderní medicíny přispívá k harmonizaci těla i mysli. Jejím základem jsou éterické oleje a jejich vliv na naše psychické a somatické děje.  Aromaterapie a jejích účinků využívá lidstvo již několik tisíc let. Vedle lékařství měla a má své místo v kosmetické péči a při náboženských rituálech. Kvalitní éterické oleje koupíte zde.

Síla siličnatých rostlin

Éterické, esenciální nebo též vonné oleje se získávají z tzv. siličnatých rostlin. Ty produkují aromatické těkavé látky zvané silice, jimiž vábí hmyz nebo se naopak chrání před škůdci.

Vonné oleje jsou vysoce koncentrované směsi mnoha chemických látek (až 500!), které se až na výjimky nesmí užívat přímo, ale až po zředění v nosiči. Tím je rostlinný olej, ideálně za studena lisovaný. Nosič volíme podle jeho vlastností a účinků. Koncentrace roztoku je závislá na věku a zdravotním stavu pacienta. Mezi nejčastěji užívané nosné oleje se řadí olej mandlový, slunečnicový, meruňkový, sójový, sezamový, olivový, pupalkový nebo konopný.

Aplikace a účinky

Vliv esenciálních olejů na naše zdraví a vzhled se liší podle způsobu aplikace. Rozeznáváme tři formy užití, a sice dechem, pokožkou nebo sliznicí. Dechem, tj. čichem a tkání dýchací soustavy (tedy i sliznicí), absorbujeme vonné silice při inhalaci (přímo z lahvičky, přes inhalační tyčinku, inhalací páry, pomocí aromalampy, ...), masážích a koupelích. Aplikací na pokožku míníme obklady, masáže a koupele. Za užití sliznicí považujeme kloktání a zavedení vaginálních či rektálních čípků. Nádherné aromalampy koupíte zde.

Éterické oleje působí dvěma způsoby. Dostanou-li se jejich chemické látky do krve, ovlivňují tkáně. Zachytí-li je čichový nerv, přenese informace, které obsahují, až do mozku, čímž se vliv vonných olejů rozšíří na oblast psychiky.

Jak nám může aromaterapie pomoci

Základní účinky éterických olejů jsou antiseptické, analgetické a hormonální. Jinými slovy lze říct, že nás chrání před nežádoucími vlivy virů, bakterií, hub a plísní, zmírňují bolest a zlepšují činnost orgánových soustav a psychiku. Aromaterapií lze zmírnit projevy stresu, zlepšit náladu, zkvalitnit spánek, ulevit od bolestí hlavy a premenstruačního syndromu, regulovat krevní tlak, léčit akutní i chronické nemoci horních cest dýchacích, aktivovat činnost lymfatického systému a mnohé jiné.

Na co si dát pozor

Při práci s esenciálními oleji je nutné dodržovat několik základních pravidel. První z nich jsme již zmínili, a to nutnost ředit éterické oleje ve vhodných nosičích. Výjimku tvoří pouze levandulový olej, konkrétně olej z levandule úzkolisté, jenž je možné nanést přímo na pokožku. Ošetřují se jím štípance od hmyzu, odřeniny a drobné popáleniny.

Druhým pravidlem je správné skladování. Vonné oleje uchováváme v pevně uzavřených lahvičkách na temném místě se stálou, raději nižší, teplotou. Oleje, kterou jsou zoxidované nebo po datu expirace již nepoužíváme. Mohou být zdraví nebezpečné.

Zvláštní pozornost je nutné věnovat tzv. fototoxickým olejům, které zvyšují citlivost pokožky na UV záření. Jedná se např. o éterický olej z verbeny, anděliky lékařské, římského kmínu, grepu, citronu, hořkého pomeranče či bergamotu. Minimálně dvanáct hodin po nanesení oleje tohoto typu je žádoucí vyhýbat se slunci a návštěvě solária. V opačném případě riskujeme podráždění kůže a vytvoření hnědých skvrn na pokožce.

U dětí, těhotných a kojících žen je lépe konzultovat aplikaci esenciálních olejů s lékařem nebo profesionálním aromaterapeutem. Obecně platí, že se u těchto skupin spíše nedoporučuje.

Konzumace éterických olejů se zásadně nedoporučuje.

Příklady esenciálních olejů a jejich účinky

  • Bergamot: Působí antidepresivně, navozuje dobrou náladu a dodává energii. Ulevuje od nachlazení, zbavuje zahlenění a usnadňuje dýchání.

  • Cedrové dřevo: Zmírňuje projevy stresu a napětí, zklidňuje a přispívá k celkové harmonizaci organismu. Léčí infekce močových cest a pohlavního ústrojí. Podporuje činnost lymfatického systému, pomáhá od otoků dolních končetin a snižuje výskyt celulitidy.

  • Grep: Osvěžuje tělo i ducha. Zlepšuje náladu a působí jako životabudič. Zvyšuje schopnost koncentrace, ulevuje od migrény, zmírňuje bolest svalů, stimuluje cévní systém a přispívá k regeneraci organismu.

  • Lemongrass: Napomáhá odplavování toxinů z těla, působí antisepticky a ulevuje od kožních problémů. Přispívá k revitalizaci tělesných i duševních sil, odbourává projevy stresu a dodává optimistický náhled na život.

  • Ylang ylang: Stabilizuje krevní tlak, usnadňuje dýchání, pomáhá při potížích s nespavostí, zmírňuje dopady stresu a maximalizuje účinky relaxace.